سیستم تهویه هوا فست فود

بررسی تهویه هوا در فست فودی‌ها

 • آیا با سیستم‌‌های تهویه رستوران و فست فود آشنا هستید؟
 • درباره کارایی و عملکرد این تأسیسات مدرن چه می‌دانید؟
 • تا به امروز چقدر برای تهویه هوای فست فودی خود هزینه کرده‌اید؟

اگر شما هم در فست ‌فود خود با مشکلات تأمین هوای مطلوب مواجه هستید در این مقاله همراه ما باشید تا با کارایی این گونه سیستم‌ها بیشتر آشنا شوید.

اهمیت تهویه هوا در فست ‌فودی‌ها

در صنعت رقابتی فست‌فودی‌ها، کارایی، کنترل، خدمات مشتری و مدیریت هزینه بیش از هر چیز دیگری در اولویت قرار دارد و امری حیاتی است زیرا کسب‌وکارهای موفق در این بخش سیستم‌هایی نیاز دارند که بتوانند خدمات مشتریان را بهبود بخشند و مکانی امن از نظر بهداشتی برای مشتریان خود فراهم کنند. تهویه مطبوع در فست‌ فودی‌ها امری ضروری است که تعدادی از اپراتورها در صنایع غذایی این نیاز را به عنوان یک فرصت تجاری تشخیص داده‌اند این مسأله به نوبه خود نظم و انضباط تهویه مطبوع را وارد صنایع غذایی کرده است.

چرا فست‌ فودی‌ها باید دستگاه تهویه هوا داشته باشند؟

فست فودی‌ها چیزی بیش از غذا و نوشیدنی به ما ارایه می‌دهند. آن‌ها فضایی را به ما پیشنهاد می‌کنند تا بتوانیم با دوستان، خانواده و همکاران خود دور هم جمع شویم تا لحظات شاد و مفرحی را داشته باشیم، متأسفانه در سال‌های اخیر  ویروس کووید 19 به شدت به صنعت غذا و نوشیدنی آسیب‌زده است و صاحب رستوران‌ و فست فودی‌ها بیش از هر زمانی تلاش می‌کنند تا مردم را با خیال راحت به صاحب رستوران خود بازگردانند. یکی از کارهایی که باید برای جلب اعتماد مشتریان خود انجام دهند سرمایه‌گذاری در تهویه کننده‌های هوای مجهز به فناوری نوین برای هدف قرار دادن مسایل مختلف کیفیت هوا در رستوران است.

حتماً بخوانید:

مزایای استفاده از دستگاه  تهویه هوا در فست ‌فودی‌ها

دستگاه سیستم تهویه هوا فست فودی‌ها

 1. حفاظت از سلامت مشتریان در کارکنان

همه شایسته این هستند که در فست فودی‌ها برای صرف کردن ساندویچ در هوایی پاک نفس بکشند و لذت ببرند، تهویه مطبوع می‌تواند تا 99% از انواع آلاینده‌ها را به خود جذب کند و هوایی تازه و شرایطی ایمن را به فست فودی‌ها برای مراجعه مردم فراهم آورد.

 1. گرد و غبار را از هوا پاک می‌کند

گرد و غبار همچنین می‌تواند یک مشکل اصلی در داخل فست فود‌ها باشد. گرد و غبار از چیز‌های مختلفی مانند باکتری‌ها، گرده‌ها، آلاینده‌ها و حتی کثیفی که روی کفش افراد جمع می‌شوند. بنابراین اگر مجاری به طور منظم به درستی تمیز نشوند، گرد و غبار می‌تواند در سراسر فست فودی پخش شود. این می‌تواند باعث تشدید آلرژی افراد و همچنین ایجاد پتانسیل برای بیماری‌های کوتاه مدت و طولانی مدت شود که از ذرات بسیار ریز خطرناک وارد ریه‌های شما می‌شود.

 1. کاهش بوی نامطبوع

فست فودی‌ها به سیستم‌های تهویه مطبوع و فن‌های ویژه‌ای نیاز دارند که بتواند دود و بوهای تولید شده از روغن و غذاها را منتقل کند.

متأسفانه بسیاری از فست فودهای سطح شهر سیستم مناسبی برای تهویه هوا ندارند و این گازها و دودهای مضر می‌توانند بر افرادی که مشغول کار و خوردن غذا هستند تأثیر بگذارد.

به خاطر داشته باشید که این تقصیر هیچ‌کس نیست و طبیعت آشپزی در یک رستوران همین است. خوشبختانه، امروزه با تهویه هوای مناسب و مطبوع می‌توان این ذرات فوق ریز مضر را تا حد زیادی کاهش داد و از هوا حذف کرد.

 1. کاهش انتقال ویروس از طریق هوا

بر اساس گزارش COVID 19 ، CDC در درجه اول از طریق قطرات تنفسی در هوا پخش می‌شود. این به معنای عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن است و افرادی که آلوده هستند می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند حتی اگر علایمی از خود نشان ندهند.

مناسب‌ترین دستگاه‌ها برای سرمایش، گرمایش و تهویه فست فودی‌ها

 • استفاده از سیستم هوا ساز مطبوع

در مراکز تفریحی و سالن‌های غذاخوری مقدار ضریب حرارت محسوس کم است و باید مقدار زیادی هوای تازه به درون آن‌ها تغذیه گردد. بنابراین سیستم‌های من کویل در این گونه مراکز کاربردی ندارند و سیستم هوا ساز مناسب‌ترین سیستم است، در صورتی که فضای کافی برای عبور کانال‌های هوا باشد. این سیستم ساختاری ساده دارد که در آن کار چیلر سرد کردن آب و کار بویلر، گرم کردن آب است که این آب گرم و سرد به کویل هوا ساز ارسال می‌شود تا عمل سرمایش و گرمایش هوا در هواساز صورت بگیرد. انواع فیلترهای مورد نیاز نیز درون دستگاه هوا ساز نصب گردد. بعد از اینکه هوا وارد هواساز شد و از فیلترهای مخصوص عبور کرد و سپس در اثر تماس با کویل، سرد یا گرم شد و از طرف دیگر دستگاه خارج گردید. باید وارد کانال‌هایی شود تا به محل مورد نظر هدایت گردد.

 • چگونگی تهویه مطبوع فست فودی‌ها (دستگاه هواساز جدید)

جهت تهویه فست فود از دستگاه‌های هواساز جدید استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به وسیله‌ اجرای کانال اسپیرال اکسپوز، هم نقش هوارسانی و هم مکش هوا را ایفا می‌کنند و هوای گرم را در زمستان به نقاط تعیین شده در فست فود منتقل می‌کنند.

اجرای کانال اسپیرال اکسپوز صرفاً جهت انتقال هوای سرد و گرم به داخل محیط فست فود به کار نمی‌رود بلکه می‌تواند به عنوان مکنده‌ی هوای (داکت هواکش) فضای کافی‌شاپ و محیط‌هایی از این قبیل نیز به کار رود که به صورت اکسپوز در این گونه فضاها اجرا می‌شود.

همه چیز در مورد کانال اسپیرال

با اجرای کانال اکسپوز دیگر نیازی به اجرای سقف کاذب در سقف فست فود را ندارید در سیستم تهویه مطبوع کانال اسپیرال اکسپوز به دلیل ظاهری زیبا و شکیل و مارپیچ‌گونه به صورت تلفیقی با تأسیسات دیگر، از قبیل تأسیسات الکتریکی در سقف، محیطی فانتزی و مهندسی‌ساز را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. اجرای رنگ کوره‌ای که بر سطح کانال اسپیرال اکسپوز انجام می‌شود نقشی بی‌بدیل را در زیبا کردن محیط فست فود ایفاء می‌کند و نمایش ساختار فیزیکی تأسیسات به تنهایی یکی از اِلمان‌های زیبایی شناختی محسوب می‌شود.

معیارهای مهم طراحی سیستم تهویه برای فست فودی‌ها

 1. در صورت تردد زیاد مشتریان، مقدار نفوذ هوای خارج به داخل زیاد خواهد بود.
 2. به دلیل وجود وسایل گاز سوز، الکتریکی و تجهیزات مصرف کننده بخار و نیز حضور افراد و غذا در این مراکز، مقدار بار حرارت محسوس و نهان زیاد است.
 3. تخلیه هوا از قسمت سقف باعث تخلیه دود و بو می‌شود.
 4. تراکم زیاد افراد، غذا و بوی دخانیات نیازمند سیستم مناسب تأمین هوای تازه و تخلیه هوا می‌باشد.
 5. ایجاد شرایط آسایش برای کارکنان دشوار است زیرا اختلاف درجه حرارت در آشپزخانه فست فود و سالن غذاخوری زیاد است و کارکنان دایماً در حال حرکت هستند ولی مشتریان نشسته‌اند. چون رضایت مشتریان در موفقیت فست فود از اهمیت بالایی برخوردار است و تأمین آسایش آنان از الزامات اصلی است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم از اهمیت وجود سیستم هواساز در فست فودی‌ها صحبت کنیم، وجود هواساز مطبوع در هر فست فودی الزامی بوده و انتخاب بهترین نوع هواساز شایان فن مراجعه نمایید که یکی از بهترین و بهینه‌ترین هواسازهای موجود در دنیا می‌باشد، و یا با تماس با مشاوران ما هواساز متناسب با رستوران، فست فود و یا آشپزخانه خود خریداری کنید.

گروه صنعتی شایان فن
گروه صنعتی شایان فن

3 دیدگاه دربارهٔ «بررسی تهویه هوا در فست فودی‌ها»

 1. سلام. حالتون خوبه؟ آقا من دور میدون انقلاب یه ساندویچی دارم و به شدت به تهویه هوا نیازمندم. این روزها که هوا گرم دو تا مشتری میاد مغازه هممون می‌خواهیم خفه بشیم. قیمت سیستم تهویه هوا برای مغازه 120 متری چقدر هست؟

 2. کیوان مُریدی

  وقت شما بخیر
  حدود 12 سال است که در خیابان ابوذر زنجان ساندویچی دارم تمام نکات بهداشتی را رعایت کردم، مخصوصاً تهویه هوا. دوستانی که همکار بنده هستند، پیشنهاد می‌کنم سیستم تهویه هوا باکیفیت برای فست فودی خود استفاده کنند. تا هم خودشان و هم مشتری اذیت نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top