بررسی لوله گالوانیزه

بررسی لوله‌های گالوانیزه

لوله‌های فولادی گالوانیزه، لوله‌های فولادی جوش داده شده با لایه‌های گالوانیزه گرم یا الکتروگالوانیزه روی سطح هستند. گالوانیزه می‌تواند مقاومت در برابر خوردگی لوله فولادی را افزایش داده و عمر مفید آن را زیاد کند. تولیدکنندگان، لوله‌های گرد گالوانیزه و لوله‌های مربع گالوانیزه با مشخصات مختلف تولید و از سفارشی‌سازی اندازه‌ها و استانداردهای مختلف پشتیبانی می‌کنند، مانند: لوله گالوانیزه 2 اینچ، لوله گالوانیزه 1 اینچ، لوله گالوانیزه 3 اینچ، 4 اینچ لوله گالوانیزه، لوله گالوانیزه 50 میلی‌متری و … . در صورت قصد خرید لوله‌های گالوانیزه، لطفا با ما تماس بگیرید!

کاربرد لوله‌های گالوانیزه چیست؟

لوله‌های گالوانیزه کاربردهای گسترده‌ای دارند. علاوه بر لوله‌های خط برای سیالات کم فشار مانند نفت، آنها همچنین به عنوان لوله‌های چاه نفت در این صنعت، به ویژه میادین نفتی فراساحلی، بخاری‌های نفتی در تجهیزات کَک سازی شیمیایی، لوله‌ها در مبدل‌های روغن شستشوی تقطیر زغال سنگ و پل‌های ترستل استفاده می‌شوند. لوله‌های فولادی گالوانیزه به لوله‌های گالوانیزه سرد و لوله‌های گالوانیزه گرم تقسیم می‌شوند. اولی ممنوع شده است، و دومی به طور موقت برای استفاده عموم افراد در دسترس است. کشورهای توسعه یافته در جهان شروع به توسعه لوله‌های جدید کردند که به همین خاطر استفاده از لوله‌های گالوانیزه بیشتر شد. لوله فولادی گالوانیزه دارای مزایای پوشش یکنواخت، چسبندگی قوی و عمر طولانی است. هزینه الکترو گالوانیزه کم است، ظاهر آن خیلی روغن کاری نشده است و مقاومت در برابر خوردگی آن بسیار متفاوت از لوله گالوانیزه گرم می‌باشد.

نحوه تولید لوله‌های گالوانیزه

روش اصولی برای تولید لوله گالوانیزه روش غوطه‌ور سازی گرم این لوله‌ها است. در این روش ابتدا لوله‌ها را به واحد آماده‌سازی مطابق با استانداردهای مجاز منتقل کرده تا این لوله‌ها بتوانند پوشش فلز روی را بهتر جذب کنند و عمل گالوانیزه شدن بهتر انجام شود. در مرحله اول لوله‌ها چربی‌گیری شده و پس از آن زنگ آهن از سطح لوله‌ها زدوده می‌گردد. پس از آن نیز به محلول فلاکس وارد گردیده و آغشته می‌شوند. محلول فلاکس سبب می‌شود تا مواد روی سطح فولاد بهتر نفوذ کند. لوله‌ها پس از آغشته شدن به ماده فلاکس، وارد دستگاه گالوانیزه شده و در کوره‌های مخصوص دما لوله‌ها به 120 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید. پس از آن که سطح لوله‌ها در کوره خشک شد، لوله‌ها وارد حمام فلز روی شده و به مدت زمان 1 دقیقه در دمای 450 درجه سانتی‌گراد قرار خواهند گرفت. بعد از آن لوله‌های آغشته به فلز روی را سریعاً از حمام روی خارج می‌کنند.

10 مزیت واقعی لوله‌های گالوانیزه

 1. هزینه پایین نسبت به بقیه: گالوانیزه در هزینه اول از بسیاری دیگر از پوشش‌های محافظ معمول مشخص شده برای فولاد می‌باشد.
 2. تعمیر و نگهداری کمتر/ کمترین هزینه برای مدت طولانی: حتی در مواردی که هزینه اولیه گالوانیزه بیشتر از پوشش‌های جایگزین است، گالوانیزه کردن در درازمدت تقریباً همیشه ارزان‌ترین است. چون دوام بیشتری دارد و نیاز به نگهداری کمتری دارد.
 3. عمر طولانی: طول عمر پوشش‌های گالوانیزه روی اعضای سازه‌ای معمولی در بیشتر محیط‌های روستایی بسیار بیش از ۵۰ سال و حتی در مواجهه شدید شهری و ساحلی از ۲۰ تا ۲۵ سال بیشتر است.
 4. قابلیت اطمینان: گالوانیزه کردن طبق استاندارد باید انجام شود و حداقل ضخامت پوشش استاندارد اعمال بگردد. عمر و عملکرد پوشش قابل اعتماد و قابل پیش‌بینی است.
 5. سخت‌ترین پوشش: یک پوشش گالوانیزه دارای ساختار متالورژیکی منحصربه‌فردی است که مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر آسیب‌های مکانیکی در حمل‌و‌نقل، نصب و سرویس می‌دهد.
 6. حفاظت خودکار برای مناطق آسیب دیده: پوشش‌های گالوانیزه ترجیحاً به فولاد خورده می‌شوند و حفاظت کاتدی یا قربانی را برای مناطق کوچک فولادی که در معرض آسیب قرار می‌گیرند فراهم می‌کنند.
 7. حفاظت کامل: هر قسمت از یک محصول گالوانیزه محافظت می‌شود، حتی فرورفتگی‌ها، گوشه‌های تیز و مناطق غیر قابل دسترس.
 8. سهولت بازرسی: پوشش‌های گالوانیزه به راحتی با چشم ارزیابی می‌شوند و می‌توان از روش‌های ساده تست ضخامت غیر مُخرب استفاده کرد. فرآیند گالوانیزه به این صورت است که اگر پوشش‌ها سالم و پیوسته به نظر برسند، سالم و پیوسته هستند.
 9. یک پوشش محافظ کامل را می‌توان در عرض چند دقیقه با گالوانیزه اعمال کرد. فرآیند گالوانیزه کردن بستگی به شرایط آب‌و‌هوایی نداشته و هر زمانی می‌توانید این کار را انجام دهید.
 10. ضد زنگ بودن: آهن موجود در فولاد با اکسیژن و آب واکنش می‌دهد و به راحتی باعث زنگ‌زدگی می‌شود که منجر به خراب شدن جسم می‌شود. با پوشش گالوانیزه، این عناصر کمتر باعث ایجاد این واکنش می‌شوند.

پوشش‌های گالوانیزه چه مزیتی نسبت به فولادهای بدون پوشش دارند؟

پوشش‌های گالوانیزه دارای عمر طولانی و مقاومت در برابر خوردگی، همچنان در معرض تراشه، ترک‌خوردن و آسیب‌های مشابه هستند. به عنوان مثال، استفاده از آن بر روی ستون‌هایی که برای محافظت از ویترین فروشگاه‌های خرده‌فروشی در برابر آسیب خودرو طراحی شده‌اند، می‌تواند جهت مقاومت در برابر خراش‌ها و تراشه‌های فراوان باشد. فلز در معرض در واکنش به عناصر دیگر زنگ می‌زند و خوردگی را در بقیه قسمت‌های لوله یا فولاد پخش می‌کند. این امر هرگونه محافظت در برابر زنگ‌زدگی پوشش را از بین می‌برد. با پوشش گالوانیزه روی فولاد و فلز تمامی این مشکلات خاتمه پیدا می‌کند. پوشش گالوانیزه برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی طراحی شده است. همچنین برای جلوگیری از تجمع مواد معدنی دیگر مانند کلسیم بر روی لوله‌ها ساخته شده است. بسته به کیفیت پوشش و کاربرد می تواند سال‌ها دوام بیاورد.

سخن پایانی

به طور کلی، لوله‌های گالوانیزه از پرکاربردترین لوله‌ها هستند که با توجه به دسته‌بندی‌ها و ویژگی‌های این لوله، می‌توان از آن در انتقال گاز، آب یا ساخت تصفیه‌خانه‌ها و سیستم‌های تهویه استفاده نمود. همان‌طور که می‌دانید، قیمت مقاطع فولادی طی روز، نوسان‌های زیادی دارد. عمر طولانی که این لوله‌ها دارند باعث می‌شود تا شما در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده پول خود را پس‌انداز کنید. این لوله‌ها به دلیل ضد زنگ بودن عمر طولانی‌تری نیز دارند. به طور کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم که هنگام خرید به لوله‌های کاربردی گالوانیزه توجه کنید.

6 دیدگاه دربارهٔ «بررسی لوله‌های گالوانیزه»

 1. لوله‌های گالوانیزه لوله‌های خوبی هستند و نسبت به بقیه دوام بالاتری دارند. فقط یک سوال دوست عزیز چقدر هزینه‌اش است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top