سیستم تهویه هوا صنعتی

انواع سیستم‌های تهویه هوای صنعتی

سیستم تهویه‌ صنعتی چیست؟

سیستم تهویه صنعتی یک سیستم علمی و تخصصی در صنعت می‌باشد که به منظور جلوگیری از صدمه رسیدن به کارکنان و دستگاه‌ها ابداع شده است. سیستم تهویه صنعتی کمک می‌کند تا ذرات مضری که در هوا وجود دارند مانند: فلزات سنگین، ذرات باقی‌مانده از پالایش نفت و گاز و صنایع پتروشیمی از محیط خارج شوند و میزان آن‌ها به حدی که برای افراد مضر هست نرسد.

وظیفه یک کارفرما در صنایع مختلف این است که سیستم تهویه صنعتی را در محیط کار پیاده‌سازی کند، البته قطعاً سیستم تهویه صنعتی باید توسط کارشناسان و مهندسان خبره در محیط کار اجرا شود و هر فردی نمی‌تواند خود سیستم تهویه صنعتی را در کارخانه پیاده‌سازی کند.

سیستم تهویه صنعتی

سیستم تهویه صنعتی از ضروری‌ترین تجهیزات مورد نیاز در صنایع، کارگاه‌ها و تمام محیط‌های کاری است. استفاده از این سیستم بهره‌وری را افزایش خواهد داد. همانطور که اطلاع دارید هوا باید در فضاهای بسته به صورت یک‌پارچه جریان داشته باشد.

در محیط‌های صنعتی که تعداد زیادی دستگاه و کارگر به صورت بیست و چهارساعته در حال کار کردن هستند اهمیت سیستم تهویه صنعتی دو‌چندان خواهد بود. زیرا در صورتی که تهویه به صورت مناسب انجام نشود ممکن است هوای موجود در کارخانه‌های صنعتی به دستگاه‌ها یا حتی جان کارگران صدمه برساند.

مباحثی که در ادامه مطالعه می‌کنید
کاربرد سیستم تهویه صنعتی
دستگاه‌های تهویه هوا صنعتی
ویژگی‌های سیستم تهویه هوا صنعتی
انواع سیستم تهویه هوا صنعتی
سیستم تهویه هوا صنعتی در کجا بیشتر استفاده می‌شود
مزیت‌های تهویه صنعتی
3 دلیل عمده برای داشتن تهویه هوا صنعتی
اهداف سیستم تهویه هوا صنعتی
طول عمر سیستم تهویه صنعتی
میزان صدای دستگاه‌های سیستم تهویه صنعتی
سیستم تهویه هوا صنعتی شایان فن
گروه صنعتی شایان فن
گروه صنعتی شایان فن
گروه صنعتی شایان فن

کاربرد سیستم تهویه صنعتی

تهویه هوا و اهمیت استفاده از آن در چند عبارت خلاصه می‌شود:

 1. جلوگیری از گسترش آلاینده‌های مضر
 2. حفظ سلامت محیط کار برای کارگران
 3. تنظیم شرایط دما و رطوبت

در سیستم تهویه هوای صنعتی هوای آلوده‌ی کارخانه و سوله‌ها جای خود را به هوای تازه و تمیز بیرون می‌دهند، یعنی این دو هوا با هم جا‌به‌جا می‌شوند. باید توجه داشت که هوای پاک در محیط‌های صنعتی برای کارگران و صنعت بهتر است و وجود هوای آلوده باعث در خطر بودن افراد می‌شود و در نهایت بازدهی کار را کاهش می‌دهد. حتی این سیستم برای داغ نشدن دستگاه‌ها نیز مفید است. پس باید سیستم تهویه صنعتی در کارخانه‌ها و صنایع مختلف از جمله صنایع رنگ و رزین، صنایع‌نفت و پتروشیمی اجرا شود. تا آلاینده‌ها در زمان تولید از محل دور شده و خطر اِنتشار آن‌ها در محیط به حداقل خود برسد.

دستگاه‌های تهویه هوای صنعتی

 • هواساز و ایرواشر
 • چیلرها
 • اگزاست‌فن
 • دیگ‌ها
 • فنکویل
 • روفتاپ‌پکیج
 • هودها
 • یونیت‌هیترو…

ویژگی‌های سیستم تهویه هوای صنعتی

 1. مقدار نویز و آلودگی صوتی را کاهش می‌دهد.
 2. درجه‌حرارت و سرمایش‌موضعی و میزان‌ رطوبت مورد‌نیاز را کنترل می‌کند.
 3. باکتری‌ها و آلاینده‌ها‌ی موجود در هوا را حذف نموده و موجب تصویه و توزیع هوای پاک می‌شود.

انواع سیستم‌های تهویه هوای صنعتی

 • سیستم تهویه صنعتی عمومی
 • سیستم تهویه صنعتی موضعی

سیستم تهویه صنعتی عمومی :

در تهویه صنعتی عمومی هوای آلوده با هوای تازه به منظور کاهش خطراتی مانند آتش‌سوزی رقیق می‌شود. این مدل از تهویه نسبت به تهویه موضعی ضعیف‌تر است و نمی‌توان گفت برای سلامتی انسان هیچ ضرری ندارد و تمام آلاینده‌ها را دفع می‌کند. در این سیستم دمای هوا کنترل می‌شود تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.

 سیستم تهویه صنعتی موضعی :

در این سیستم به محض تولید آلاینده‌ها آن‌ها توسط سیستم تهویه مکیده می‌شوند اما در سیستم تهویه صنعتی عمومی آلاینده‌ها در هوا پخش شده و سپس تهویه می‌شوند. این سیستم تهویه صنعتی قوی‌تر بوده و آلاینده‌های بیشتری را از محیط خارج می‌کند.

انواع هود‌ها، اگزاست‌فن، دستگاه ‌هوا‌ساز، چیلرتراکمی، چیلرجذبی ، فن‌کویل، ایرواشر، هواکش‌ها و… نیز کار تهویه سوله‌های صنعتی و کارخانه‌ها را انجام می‌دهند.

سیستم تهویه هوا صنعتی

سیستم تهویه هوا صنعتی در کجا بیشتر استفاده می‌شود؟

 1. کارخانه‌های صنعتی

در اغلب خطوط تولید کارخانه‌های صنعتی به سیستم‌های تهویه ‌مطبوع نیاز است تا بتوانیم کیفیت محصول را به درستی تضمین کنیم.

 1. هتل‌ها

در هتل‌ها تأمین آسایش به همراه بهینه‌سازی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل باید از سیستم تهویه‌ مطبوع پیشرفته و به‌روز استفاده کرد تا علاوه بر انجام وظیفه، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. پیشنهاد می‌کنیم برای بالابردن اطلاعات خود مقاله: بررسی تهویه هوا در هتل‌ها را مطالعه نمایید.

 1. ساختمان‌ها

از مهمترین وظایف یک سیستم تهویه ‌مطبوع فراهم‌کردن آسایش برای ساکنین است. به همین دلیل این سیستم‌ها اغلب در مجتمع‌های مسکونی و چندمنظوره استفاده می‌شود.

 1. بیمارستان‌ها

تأمین شرایط در این مکان‌ها بسیار مهم و حیاتی است اما مهمتر از همه تأمین بهداشت و هوای پاک است. این امر آن‌قدر اهمیت دارد که می‌تواند باعث از بین‌رفتن و یا حفظ ‌جان انسان‌ها شود.

مزیت‌های تهویه صنعتی

داشتن تهویه صنعتی مناسب به عنوان یکی از مهمترین جنبه‌های گرمایش و تهویه هوا (HVAC) شناخته شده است.

3 دلیل عمده برای داشتن تهویه صنعتی مناسب وجود دارد:

 1. Industrial ventilation)) مطبوع می‌تواند کارایی و اثربخشی سیستم گرمایش یا سرمایش را تقویت کند و بهبود ببخشد.
 2. استفاده از دستگاه‌های تهویه صنعتی ‌مطبوع، مقرون‌به‌صرفه است.
 3. تهویه صنعتی‌ مطبوع نسبت به سایر روش‌هایی که برای کنترل آلودگی هوای داخل ساختمان به‌کار می‌روند؛ از انرژی کمتری استفاده می‌کند.

البته لازم‌به‌ذکر است که برای بهره‌مند شدن از مزیت‌های مطبوع، لازم است که از سیستم تهویه صنعتی مناسب استفاده شود.

اهداف سیستم تهویه صنعتی‌

4 هدف اساسی سیستم تهویه صنعتی:

 1. کاهش خطرات آتش‌سوزی نهان و انفجار
 2. حذف و رقیق‌سازی یا کاهش آلاینده‌ها
 3. تأمین هوای تازه به طور مداوم ( واردکردن هوای ‌تازه از محیط‌ خارجی به محیط‌ داخلی )
 4. حفظ دما و رطوبت در یک سطح مناسب و مساعد

طول‌ عمر سیستم تهویه صنعتی‌

یکی از ویژگی‌هایی که باید روی آن حساس باشید طول ‌عمر سیستم تهویه است. بنابراین حتماً به جنس بدنه و کیفیت ساخت پره و تیغه‌های سیستم تهویه صنعتی‌ موردنظر توجه داشته باشید. نمونه‌های مناسب باید از فلزهای سبک و مقاوم و یا پلاستیک‌های محکم و مقاوم ساخته شده باشند. علاوه‌براین، موتور سیستم تهویه صنعتی‌ باید کاملاً محصور باشد و احتیاجی به روغن‌کاری دائم نداشته باشد. همچنین باید هزینه سرویس و نگه‌داری آن پایین باشد.

میزان صدای دستگاه‌های سیستم تهویه صنعتی‌

هنگام انتخاب سیستم تهویه صنعتی‌، به مقدار سروصدای ایجاد شده توسط این سیستم باید توجه ویژه‌ای داشت. این میزان عموماً توسط واحد”سٌن” اندازه‌گیری می‌شود. مقدار صدای یک سٌن برابر است با مقدار صدایی است که در فاصله‌ی 5‍‌ متری از یک یخچال کم‌صدا می‌شنوید. این نکته را باید در نظر داشت که اندازه‌گیری سٌن به صورت خطی است، یعنی 10 سٌن در واقع دوبرابر 5 سٌن شدت دارد.

گروه صنعتی شایان فن
گروه صنعتی شایان فن

سیستم تهویه‌ هوا صنعتی شایان ‌فن

گروه صنعتی شایان‌ فن در سال 1384 شروع به تولید دریچه‌های تهویه‌هوا و کانال‌های کولر در شهر پاکدشت کرد و در سال 1372 برای گسترش کارخود به شهرک ‌صنعتی عباس‌آباد واقع در شریف‌آباد نقل‌ومکان نموده‌ایم. در سال‌های اخیر از دستگاه‌های ‌صنعتی و مٌدرنی که از اروپا خریداری کردیم برای تولید انبوه سیستم‌های تهویه‌هوا‌صنعتی استفاده می‌کنیم. با تولید این دستگاه‌ها توانستیم مشکلاتی همچون سروصدا و آلودگی صوتی که نیروی انسانی را کلافه و خسته می‌کرد را رفع کنیم.

شایان‌فن مفتخر است که در این چند سال با بالابردن کیفیت محصولات خود رضایت مشتریان را به‌دست آورده است. هدف این مجموعه تولید محصولات با‌کیفیت تهویه‌هوا و لوله‌های‌اسپیرال می‌باشد.

برای دیدن نمونه‌کارهای مجموعه شایان‌فن می‌توانید به صفحه نمونه‌کارها بروید.

باید توجه داشت که وسایلی که برای تهویه‌هوا‌صنعتی استفاده می‌شوند بسته به صنعت‌های‌مختلف و شرایط، دستگاه‌های آن متفاوت هستند و قبل از اجراکردن سیستم‌تهویه در محیط‌های صنعتی باید حتماً با یک کارشناس خبره مشورت کنید تا با توجه به صنعت‌ شما یک تأسیسات مناسب را برای شما اجرا کند.

3 دیدگاه دربارهٔ «انواع سیستم‌های تهویه هوای صنعتی»

 1. وقت شما بخیر
  ما در بیرجند یک کلینیک با ساختمانی نوساز داریم و می‌خواهیم سیستم تهویه هوا برایش نصب کنیم. کلینیک ما 5 طبقه است و هر طبقه دارای 7 الی 9 اتاق. شما می‌تونید؟ باید چه کار کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top